Zdrowie

Jakie choroby mogą przyczynić się do zaburzeń lub zaniku erekcji?

Na problemy ze wzwodem, zaczyna skarżyć się z roku na rok coraz większe grono mężczyzn. Można powiedzieć więcej, coraz więcej panów, zaczyna doświadczać braku ejakulacji czyli wytrysku. Zwykle przyjęło się, że tego typu problemy najczęściej pojawiają się po 50 roku życia, nie mniej jednak, nawet mężczyźni w sile swojego wieku, mogą zmagać się z tego typu zaburzeniami. Jak widać, wiek nie jest tutaj żadną regułą. Można zrzucić winę na stres i nieodpowiednią dietę, a także korzystanie z różnego rodzaju używek. Jednak jeśli wyeliminujemy tego typu czynniki, a problem dalej nie ustąpił, oznacza to, że możemy mieć poważne problemy ze zdrowiem. Jakie choroby przyczyniają się do zaburzeń lub całkowitego zaniku erekcji? 

Impotencja

Nie da się ukryć, że brak wzwodu, a nawet niepełny wzwód mogą zdarzyć się każdemu mężczyźnie, pomimo tego, że jest on silnie podniecony. O ile jednak pojedyncze wypadki, nie powinny być powodem do niepokoju, o tyle powtarzający się nagminnie problem, może być powodem do niepokoju. Być może problemy z osiągnięciem erekcji pojawiają się praktycznie w przypadku każdego zbliżenia? Wówczas możemy mówić o impotencji. Polega to na tym, że do ciał jamistych prącia nie dopływa odpowiednia ilość krwi, co powoduje nie możność uniesienia członka. Samo słowo “impotencja” zwykle kojarzone jest negatywnie, a osoby dotknięte tym zaburzeniem, cierpią także na niską samoocenę, a nawet na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Chorobę tą można oczywiście leczyć, zarówno farmakologicznie, za pomocą doustnych leków, a także leków w formie zastrzyków, podawanych w podstawę prącia. Często pacjentom zalecana jest także psychoterapia, a w szczególnie trudnych przypadkach, może być wymagana plastyka naczyń krwionośnych penisa.

Uzależnienia

Oczywiście, wypicie jednej lampki wina do obiadu, czy wyjście na piwo z przyjaciółmi, nie będzie miało znaczącego wpływu na męską erekcję. Nie mniej jednak, problemy ze wzwodem mogą rozpocząć się wraz z postępującym uzależnieniem od alkoholu. Jest to niezwykle podstępna choroba, gdyż działa ona powoli i wieloetapowo.

W początkowym stadium, chory nie jest nawet świadomy tego, że nadużywa wysokoprocentowych napojów. Od tak, popija sobie kiedy nadarzy się ku temu okazja, z czasem jednak, okazje te pojawiają się coraz częściej i częściej. Pierwszym objawem, który mężczyzna może wyraźnie zauważyć, są właśnie problemy z erekcją, a nawet całkowity jej zanik. Nie ma więc znaczenia czy będzie on podniecony i gotowy do stosunku, gdyż członek nie będzie wstanie osiągnąć wymaganej twardości. Jest to więc znak alarmowy, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Inne choroby mogące powodować zanik erekcji lub jej zaburzenia

Okazuje się, że jest o wiele więcej chorób, które mogą powodować zaburzenia erekcji, a większość z nich może mieć poważne konsekwencje, zagrażające naszemu życiu i zdrowiu. Warto więc po pierwsze dokładnie obserwować swój organizm i reakcje na poszczególne bodźce. W tym wypadku będzie to reakcja na podniecenie seksualne, które zwykle powinno zakończyć się wzwodem. Nie mniej jednak, jeśli tak się nie dzieje, panowie mogą cierpieć na następujące choroby:

  • wahania gospodarki hormonalnej
  • postępującą cukrzycę
  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżycę
  • neuropatię
  • choroby zwyrodnieniowe nerek
  • uszkodzenia kręgosłupa
  • stulejkę
  • spodziectwo

Warto także pamiętać, że zaburzenia erekcji mogą być spowodowane niektórymi lekami. Farmaceutyki o działaniu neuroleptycznym lub antydepresyjnym, wpływają na obniżenie zdolności seksualnej. Dodatkowo leczenie niektórych schorzeń radioterapią, operacja prostaty czy pęcherza, również będą mieć negatywny wpływ na potencję.

Join The Discussion