Rak prącia, może być łagodny lub złośliwy. Istnieje podział nowotworów prącia na podstawie histologicznej: na guzy nabłonkowe i guzy nienabłonkowe. Łagodne guzy nabłonkowe występują częściej. Jednak niektóre łagodne i przedrakowe choroby prącia mogą następnie przekształcić się w raka. Wśród złośliwych guzów prącia najczęściej występuje rak płaskonabłonkowy (w 95% przypadków) i jest najczęściej zlokalizowany na napletku lub żołędzi prącia. Guz charakteryzuje się powolnym wzrostem i jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowany, dobrze reaguje na leczenie. Inne złośliwe nowotwory prącia, takie jak rak brodawkowaty, gruczolakorak, czerniak, rak podstawnokomórkowy, mięsak,

Diagnostyka w kierunku raka prącia

Dość dużą liczbę nowotworów prącia można wykryć na wczesnym etapie. Pojawienie się jakiejkolwiek bolesnej lub bezbolesnej formacji na penisie w jakiejkolwiek postaci (brodawki, pęcherze, zgrubienie okolicy skóry i przebarwienia, krwawiące wrzody, białe plamy) powinno zmusić mężczyznę do pilnego umówienia się na wizytę u lekarza. Zazwyczaj guzy prącia są powierzchowne i dostępne do szczegółowego badania. Już przy pierwszej wizycie lekarskiej i badaniu można podejrzewać raka lub inne choroby nienowotworowe. W takich przypadkach wykonuje szereg działań diagnostycznych:

  • Biopsja (pobranie fragmentu guza do badań). Formację można nawet całkowicie usunąć, jeśli jest bardzo mała. U niektórych mężczyzn można wykonać biopsję cienkoigłową zarówno samego guza, jak i pachwinowego węzła chłonnego.
  • RTG klatki piersiowej jest wykonywane w przypadku powszechnych postaci złośliwych guzów prącia i pozwala na identyfikację przerzutów do płuc.
  • Tomografia komputerowa (CT) może wykryć rozprzestrzenianie się (przerzuty) guza do wątroby i innych narządów wewnętrznych.
  • Prowadzona jest również diagnostyka morfologiczna z ustaleniem rodzaju guza, badania cytologiczne rozmazów itd.

Potwierdzenie raka prącia uzyskuje się przede wszystkim na podstawie biopsji i rozmazów ogniskowych na szkle, a następnie badania cytologicznego. Ważną rolę odgrywa oznaczanie markerów nowotworowych.

Leczenie raka prącia

Prognozy dotyczące raka prącia można uznać za całkiem korzystne. Głównym warunkiem skuteczności leczenia jest szybka konsultacja z lekarzem, ponieważ im niższy stopień zaawansowania choroby, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Przy sporządzaniu planu leczenia bierze się pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, w tym rodzaj i stadium guza, ogólny stan chorego. Leczenie może składać się z trzech głównych metod: chirurgia, radio- i chemioterapia.

Objawy raka prącia

Na wczesnym etapie rozwoju procesu złośliwego objawy mogą być nieobecne, szczególnie w przypadku stulejki, gdy proces rozwija się pod wąskim napletkiem. W niektórych przypadkach obrzęk prącia może wyglądać jak ogniskowe zaczerwienienie lub guzek, stwardnienie, przerost brodawek lub wrzód. Najczęściej rak prącia rozwija się w okolicy rowka wieńcowego. W przypadku stulejki występują obfite wydzieliny, niekiedy krwawe, które mogą mieć charakterystyczny zapach towarzyszący temu procesowi. Ból nie jest częstą cechą raka prącia. W przypadku przerzutów można wykryć powiększone pachwinowe węzły chłonne.

Czynniki ryzyka

Wirus brodawczaka ludzkiego, który ma wiele typów i podtypów. Jeśli w organizmie występuje kilka typów, brodawczaki mogą rozwinąć się w dowolnej części ciała. Niektóre z nich powodują zmiany na dłoniach lub stopach, inne na wargach lub języku, a także na penisie. Często brodawczaki na penisie nie są widoczne dla oka i przebiegają bezobjawowo. Niektóre typy prowadzą do rozwoju brodawczaków na genitaliach i odbycie zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony drogą płciową. Smegma (smarowanie napletka) to tłuste wydzieliny i martwe komórki skóry, a także bakterie, które gromadzą się pod napletkiem. Stulejka lub zwężenie napletka, które nie pozwala na odsłonięcie żołędzi prącia. Stulejka jest przyczyną gromadzenia się smegmy i trudności lub niemożności higienicznej pielęgnacji narządu. Do czynników ryzyka zalicza się także, przewlekłe zapalenie żołędzi i napletka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *